Select Page

Ghost of Tsushima wins 14 awards, including Game of the Year from NAVGTR®

Sucker Punch Productions, Naughty Dog, and Insomniac top winners list
from the National Academy of Video Game Trade Reviewers®

Baltimore (February 22, 2021) / NAVGTR CORP. – The National Academy of Video Game Trade Reviewers®, a 501(c)(3) non-profit media organization of 1,200 media voters and 12,100 subscribers, has announced winners for its 20th annual awards program honoring video game art, technology, and production.

The NAVGTR® Awards honor 57 competitive categories recognizing achievement in animation, art direction, character design, controls, game design, game engineering, musical score, sound effects, writing, and more. Since its inception, the academy has recognized over 5,580 talented individuals.

Leading all winning games is Ghost of Tsushima (14), followed by The Last of Us Part II with 8 awards. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales won 5 awards. Ori and the Will of the Wisps, Immortals Fenyx Rising, and Half-Life: Alyx each won 3 awards. Microsoft Flight Simulator, Hades, and Final Fantasy VII Remake each won 2 awards. Additional winners include Animal Crossing: New Horizons, A Fold Apart, and Yakuza: Like a Dragon.

Ghost of Tsushima earned highest honors as Game of the Year. Immortals Fenyx Rising and indie favorite Hades were the only original intellectual properties to win multiple awards.

Among developers, Sucker Punch Productions led developers with 14 wins for Ghost of Tsushima. Asobo Studios, Insomniac, Moon Studios GmbH, Naughty Dog, Square Enix, Supergiant Games, Ubisoft, and Valve Corporation also won multiple awards.

Among publishers, Sony Interactive Entertainment led publishers with 27 awards, followed by Xbox Game Studios with 5 awards. Bandai Namco, Ubisoft, and Valve Corporation each won 3 awards as publishers. Nintendo, Sega, Square Enix, and Supergiant Games each won 2 awards as publishers.

Number of Awards Won per Game
14 Ghost of Tsushima
08 The Last of Us Part II
05 Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
03 Ori and the Will of the Wisps
03 Immortals Fenyx Rising
03 Half-Life: Alyx
02 Microsoft Flight Simulator
02 Hades
02 Final Fantasy VII Remake

Number of Awards Won per Development Studio
14 Sucker Punch Productions
08 Naughty Dog
05 Insomniac Games, Inc.
03 Valve Corporation
03 Ubisoft
03 Moon Studios GmbH
02 Supergiant Games
02 Square Enix
02 Asobo Studios

Number of Awards Won per Publisher
27 Sony Interactive Entertainment
05 Xbox Game Studios
03 Valve Corporation
03 Ubisoft
03 Bandai Namco
02 Supergiant Games
02 Square Enix
02 SEGA of America
02 Nintendo

Number of Awards Won per Individual (Updated Feb 26, 2021)
04 Nate Fox
04 Jason Connell
02 Shigeru Umebayashi
02 Peter Scaturro
02 Neil Druckmann
02 Ilan Eshkeri
02 Chris Zimmerman
02 Andrew Woods

For a complete list of categories, nominees, and winners, please visit https://navgtr.org. Follow @navgtr on twitter.

Key Dates for NAVGTR® Awards
November 22, 2021 – Entries due
January 18, 2022 – Nominations announced, credits due
February 1, 2022 – Late deadline for credits
February 28, 2022 – Winners announced

MEDIA ASSETS
Press Kit: Dropbox

About NAVGTR CORP.
NAVGTR Corp.(TM) is a 501(c)(3) non-profit corporation devoted to promoting and recognizing game developers.

The general voting body of reviewers, journalists, analysts, YouTubers, Twitch streamers, content creators, and writers includes contributors for Bitmob, CBS Interactive, Destructoid, EGM Now, Game Informer, Game Trailers, GamesIndustry.biz, Gamespot, Gamezone, IGN, Kotaku, Machinima, Mashable, Massively, MSNBC, Polygon, Retroware, The Koalition, Ten Ton Hammer, and Venture Beat.

Additional varied outlets include Austin American-Statesman, Break, Chicago Sun-Times, CNN, Futurenet, GamesRadar, Gaming Illustrated, Geek, Los Angeles Times, MMO PRG, Moody’s, NBC, New Gamer Nation, New York Times, Nintendo World Report, The Ottawa Citizen, PC Gamer, San Jose Mercury-News, Terminal Gamer, USA Today, The Vancouver Sun, Wired News, and hundreds more.

About War of Awards

Established in 2015, War of Awards pulls nominees from eight video game awards bodies (NAVGTR, DICE, Golden Joysticks, IGF, SXSW, GDC, GANG, The Game Awards) and empowers attendees to determine the winners in an annual live caucus-style debate. Events in 2020 and 2021 have been canceled due to the pandemic.

Polling will take place throughout 2022 on Discord and the warofawards.org website. Developers can submit nominations at no cost through warofawards.org/developers

# # #

Complete List of Winners

OUTSTANDING Animation, Artistic

Carrion
Genshin Impact
Ghost of Tsushima – WINNER
Immortals Fenyx Rising
The Last of Us Part II
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

OUTSTANDING Animation, Technical

The Dark Pictures Anthology: Little Hope
Final Fantasy VII Remake
Ghost of Tsushima – WINNER
The Last of Us Part II
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Nioh 2

OUTSTANDING Art Direction, Contemporary

Half-Life: Alyx
Kentucky Route Zero
The Last of Us Part II
Liberated
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – WINNER
Spiritfarer

OUTSTANDING Art Direction, Fantasy

Cyberpunk 2077
Genshin Impact
Hades
Journey to the Savage Planet
Ori and the Will of the Wisps – WINNER
Paper Beast

OUTSTANDING Art Direction, Period Influence

Assassin’s Creed Valhalla
Call of Duty: Black Ops Cold War
The Dark Pictures Anthology: Little Hope
Deadly Premonition 2: A Blessing in Disguise
Ghost of Tsushima – WINNER
Sakura Wars

OUTSTANDING Camera Direction in a Game Engine

The Dark Pictures Anthology: Little Hope
Ghost of Tsushima – WINNER
The Last of Us Part II

OUTSTANDING Character Design

Call of Duty: Black Ops Cold War
Cyberpunk 2077
Ghost of Tsushima – WINNER
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Spiritfarer
Yakuza: Like a Dragon

OUTSTANDING Control Design, 2D or Limited 3D

Carrion
The Dark Pictures Anthology: Little Hope
A Fold Apart
Liberated
Ori and the Will of the Wisps – WINNER
Spelunky 2

OUTSTANDING Control Design, 3D

Deliver Us the Moon
Final Fantasy VII Remake
Genshin Impact
The Last of Us Part II
Maneater
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – WINNER

OUTSTANDING Control Design, VR

Down the Rabbit Hole
Half-Life: Alyx – WINNER
The Walking Dead: Saints & Sinners

OUTSTANDING Control Precision

Bloodstained: Curse of the Moon 2
Crash Bandicoot 4: It’s About Time
Ghostrunner
Half-Life: Alyx
The Last of Us Part II
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – WINNER

OUTSTANDING Costume Design

Assassin’s Creed Valhalla
Genshin Impact
Ghost of Tsushima – WINNER
The Last of Us Part II
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Sakura Wars

OUTSTANDING Direction in a Game Cinema

The Dark Pictures Anthology: Little Hope
Death Come True
Ghost of Tsushima
The Last of Us Part II – WINNER
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Yakuza: Like a Dragon

OUTSTANDING Direction in Virtual Reality

Half-Life: Alyx – WINNER
The Room VR: A Dark Matter
The Walking Dead: Saints & Sinners

OUTSTANDING Engineering

Animal Crossing: New Horizons
Ghost of Tsushima
Mario Kart Live: Home Circuit
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Microsoft Flight Simulator – WINNER
The Last of Us Part II

OUTSTANDING Gameplay Design, Franchise

Animal Crossing: New Horizons
Assassin’s Creed Valhalla
Half-Life: Alyx
Ori and the Will of the Wisps
The Last of Us Part II – WINNER
Yakuza: Like a Dragon

OUTSTANDING Gameplay Design, New IP

Carrion
Deliver Us the Moon
Fall Guys: Ultimate Knockout
Ghost of Tsushima – WINNER
Hades
Liberated
Paradise Killer
Valorant

OUTSTANDING Game, Classic Revival

Catherine: Full Body
Final Fantasy VII Remake – WINNER
Moero Crystal H
Moon: Remix RPG Adventure
Super Mario 3D All-Stars
Tony Hawk’s Pro Skater 1 and 2

OUTSTANDING Game, Franchise Action

Bloodstained: Curse of the Moon 2
Call of Duty: Black Ops Cold War
Doom Eternal
Half-Life: Alyx
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – WINNER
Resident Evil 3

OUTSTANDING Game, Franchise Adventure

Assassin’s Creed Valhalla
The Dark Pictures Anthology: Little Hope
Deadly Premonition 2: A Blessing in Disguise
The Last of Us Part II – WINNER
Watch Dogs: Legion

OUTSTANDING Game, Franchise Family

Animal Crossing: New Horizons – WINNER
Crash Bandicoot 4: It’s About Time
Paper Mario: The Origami King
Sackboy: A Big Adventure
Super Mario Bros. 35
Worms Rumble

OUTSTANDING Game, Franchise Fighting

Granblue Fantasy: Versus
Hyrule Warriors: Age of Calamity
Kirby Fighters 2
Mortal Kombat 11: Aftermath
Streets of Rage 4 – WINNER
UFC 4

OUTSTANDING Game, Franchise Racing

Automobilista 2
Dirt 5
F1 2020
Mario Kart Live: Home Circuit – WINNER
Project CARS 3
TT Isle of Man Ride on the Edge 2

OUTSTANDING Game, Franchise Role Playing

Final Fantasy VII Remake
Sakura Wars
Trials of Mana
Wasteland 3
World of Warcraft: Shadowlands
Yakuza: Like a Dragon – WINNER

OUTSTANDING Game, Franchise Sports

AO Tennis 2
Captain Tsubasa: Rise of New Champions – WINNER
FIFA 21
Madden NFL 21
MLB The Show 20
Super Mega Baseball 3

OUTSTANDING Game, Music or Performance-Based

Fuser – WINNER
Mad Rat Dead
No Straight Roads
Rhythm Fighter

OUTSTANDING Game, Original Action

Carrion
Fall Guys: Ultimate Knockout
Ghostrunner
Immortals Fenyx Rising – WINNER
Journey to the Savage Planet
Maneater

OUTSTANDING Game, Original Adventure

Call of the Sea
Deliver Us the Moon
Ghost of Tsushima – WINNER
Liberated
Paradise Killer
Visage

OUTSTANDING Game, Original Family

A Fold Apart – WINNER
Good Job!
Kunai
Luna: The Shadow Dust
Panzer Paladin
Roundguard

OUTSTANDING Game, Original Fighting

Bounty Battle
Mighty Fight Federation
One Punch Man: A Hero Nobody Knows – WINNER
Treachery in Beatdown City

OUTSTANDING Game, Original Racing

Hotshot Racing – WINNER
Inertial Drift
Kandagawa Jet Girls
Overpass
Pacer

OUTSTANDING Game, Original Role Playing

Genshin Impact
Hades – WINNER

OUTSTANDING Game, Original Sports

Golf with Your Friends
PGA TOUR 2K21 – WINNER

OUTSTANDING Game, Puzzle

Call of the Sea
Evan’s Remains
Ever Forward
I Am Dead
Luna: The Shadow Dust – WINNER
Timelie

OUTSTANDING Game, Simulation

Factorio
Good Company
Microsoft Flight Simulator – WINNER
PGA TOUR 2K21
SnowRunner
Teardown

OUTSTANDING Game, Special Class

A Fold Apart
Coffee Talk
Deliver Us the Moon – WINNER
Paper Beast
Sakuna: Of Rice and Ruin
Spiritfarer

OUTSTANDING Game, Strategy

13 Sentinels: Aegis Rim
Brigandine: The Legend of Runersia
Gears Tactics
Iron Harvest
Monster Train
A Total War Saga: TROY – WINNER

OUTSTANDING Graphics, Technical

Doom Eternal
Ghost of Tsushima – WINNER
Half-Life: Alyx
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
The Last of Us Part II
Resident Evil 3

OUTSTANDING Lighting/Texturing

The Dark Pictures Anthology: Little Hope
Ghost of Tsushima – WINNER
The Last of Us Part II
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Microsoft Flight Simulator
Wolcen: Lords of Mayhem

OUTSTANDING Original Dramatic Score, Franchise

Assassin’s Creed Valhalla
Call of Duty: Black Ops Cold War
Final Fantasy VII Remake – WINNER
The Last of Us Part II
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Nioh 2

OUTSTANDING Original Dramatic Score, New IP

Carrion
Deliver Us the Moon
Ghost of Tsushima – WINNER
Immortals Fenyx Rising
Tell Me Why
Wolcen: Lords of Mayhem

OUTSTANDING Original Light Mix Score, Franchise

DragonBall Z: Kakarot
Game for Peace
Ori and the Will of the Wisps – WINNER
Sakura Wars
Streets of Rage 4
Yakuza: Like a Dragon

OUTSTANDING Original Light Mix Score, New IP

Genshin Impact
Hades – WINNER
Journey to the Savage Planet
Luna: The Shadow Dust
Paradise Killer
Spyder

OUTSTANDING Performance in a Comedy, Lead

Bugsnax – Max Mittelman as “Filbo”
Bugsnax – Kenna Ramsey as “Wiggle”
Bugsnax – Fred Tatasciore as “Wambus”
Immortals Fenyx Rising – Daniel Matmor as “Zeus” – WINNER

OUTSTANDING Performance in a Comedy, Supporting

Bugsnax – Barbara Goodson as “Clumby” – WINNER
Immortals Fenyx Rising – Elias Toufexis as “Prometheus”
Sam & Max Save the World Remastered – Ogie Banks as “Bosco”

OUTSTANDING Performance in a Drama, Lead

Ghost of Tsushima – Daisuke Tsuji as “Jin”
The Last of Us Part II – Ashley Johnson and Laura Bailey as “Ellie” and “Abby” – WINNER
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – Nadji Jeter as “Miles Morales / Spider-Man”
Tell Me Why – August Black and Erica Lindbeck as “Tyler” and “Alyson”
Yakuza: Like a Dragon – Kazuhiro Nakaya and Kaiji Tang as “Ichiban Kasuga”

OUTSTANDING Performance in a Drama, Supporting

Ghost of Tsushima – Eric Steinberg as “Lord Shimura”
Ghost of Tsushima – Francois Chau as “Sensei Ishikawa”
The Last of Us Part II – Troy Baker as “Joel” – WINNER
The Last of Us Part II – Ian Alexander as “Lev”
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – Griffin Puatu as “Ganke Lee”
Yakuza: Like a Dragon – Kiichi Nakai and George Takei as “Masumi Arakawa”

OUTSTANDING Song Collection

Call of Duty: Black Ops Cold War
Hades
The Last of Us Part II
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – WINNER
Sackboy: A Big Adventure

OUTSTANDING Song, Original or Adapted

Deadly Premonition 2: A Blessing in Disguise – “The Deep South”
Deliver Us the Moon – “Sarah’s Song”
Ghost of Tsushima – “The Way of the Ghost” (feat. Clare Uchima) – WINNER
Hades – “Good Riddance”
The Last of Us Part II – “Future Days”
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – “I’m Ready”

OUTSTANDING Sound Editing in a Game Cinema

The Dark Pictures Anthology: Little Hope – WINNER
Final Fantasy VII Remake
Ghost of Tsushima
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
The Last of Us Part II
Rock of Ages 3: Make & Break

OUTSTANDING Sound Effects

Call of Duty Mobile: Wild West
Crash Bandicoot 4: It’s About Time
Ghost of Tsushima
Half-Life: Alyx
The Last of Us Part II – WINNER
Legends of Runeterra
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

OUTSTANDING Sound Mixing in Virtual Reality

Half-Life: Alyx – WINNER
Paper Beast
The Walking Dead: Saints & Sinners

OUTSTANDING Use of Sound, Franchise

Call of Duty: Black Ops Cold War
The Everlasting Regret
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
The Last of Us Part II – WINNER
A Total War Saga: TROY
Watch Dogs: Legion

OUTSTANDING Use of Sound, New IP

Carrion
Deliver Us the Moon
Ghost of Tsushima – WINNER
Song of Horror Complete Edition
Spiritfarer
Through the Darkest of Times

OUTSTANDING Writing in a Comedy

A Fold Apart
Immortals Fenyx Rising – WINNER
Journey to the Savage Planet
Paper Mario: The Origami King
Paradise Killer
Sam & Max Save the World Remastered

OUTSTANDING Writing in a Drama

Assassin’s Creed Valhalla
Deliver Us the Moon
Deadly Premonition 2: A Blessing in Disguise
Half-Life: Alyx
The Last of Us Part II – WINNER
Yakuza: Like a Dragon

OUTSTANDING Game of the Year

Animal Crossing: New Horizons
Assassin’s Creed Valhalla
Call of Duty: Black Ops Cold War
Genshin Impact
Ghost of Tsushima – WINNER
The Last of Us Part II

# # #

GAME TALLY

14 Ghost of Tsushima
08 The Last of Us Part II
05 Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
03 Ori and the Will of the Wisps
03 Immortals Fenyx Rising
03 Half-Life: Alyx
02 Microsoft Flight Simulator
02 Hades
02 Final Fantasy VII Remake

GAMES WITH SINGLE WINS

01 A Fold Apart
01 A Total War Saga: TROY
01 Animal Crossing: New Horizons
01 Bugsnax
01 Captain Tsubasa: Rise of New Champions
01 Deliver Us the Moon
01 Fuser
01 Hotshot Racing
01 Luna: The Shadow Dust
01 Mario Kart Live: Home Circuit
01 One Punch Man: A Hero Nobody Knows
01 PGA TOUR 2K21
01 Streets of Rage 4
01 The Dark Pictures Anthology: Little Hope
01 Yakuza: Like a Dragon

DEVELOPER TALLY

14 Sucker Punch Productions
08 Naughty Dog
05 Insomniac Games, Inc.
03 Valve Corporation
03 Ubisoft
03 Moon Studios GmbH
02 Supergiant Games
02 Square Enix
02 Asobo Studios

DEVELOPERS WITH SINGLE WINS

01 Creative Assembly
01 DotEmu SAS, Guard Crush Games Inc., Lizardcube
01 Harmonix
01 HB Studios Multimedia Ltd.
01 KeokeN Interactive B.V.
01 Lantern Studio
01 Lightning Rod Games Inc.
01 Lucky Mountain Games Ltd., Sumo Digital Ltd
01 Nintendo
01 Ryu ga Gotoku Studio
01 Spike Chunsoft Co., Ltd.
01 Supermassive Games
01 Tamsoft Corporation
01 Velan Studios
01 Young Horses

PUBLISHER TALLY

27 Sony Interactive Entertainment
05 Xbox Game Studios
03 Valve Corporation
03 Ubisoft
03 Bandai Namco
02 Supergiant Games
02 Square Enix
02 SEGA of America
02 Nintendo

PUBLISHERS WITH SINGLE WINS

01 2K Sports
01 Application Systems Heidelberg Software GmbH, Coconut Island Games
01 Curve Digital Publishing Limited
01 DotEmu SAS, Yooreka Studio
01 KeokeN Interactive B.V.
01 Lightning Rod Games Inc.
01 Ncsoft
01 Young Horses

CORRECTING AND REPLACING

INDIVIDUAL TALLY (UPDATED FEB 26, 2021)

04 Nate Fox
04 Jason Connell
02 Shigeru Umebayashi
02 Peter Scaturro
02 Neil Druckmann
02 Ilan Eshkeri
02 Chris Zimmerman
02 Andrew Woods

INDIVIDUAL TALLY (AS ORIGINALLY PUBLISHED)

02 Brian Fleming
02 Darcy Korch
02 Deborah Choi
02 Eric Balistrieri
02 Gail Oda
02 Ilan Eshkeri
02 Jessie Boyer
02 Jordan Pitchon
02 Keith Leary
02 Neil Druckmann
02 Peter Scaturro
02 Ramey Harris
02 Shogna Chang

INDIVIDUAL WINNERS IN ALL CATEGORIES (UPDATED FEB 26, 2021)

Adam Lidbetter*
Adam Noonchester
Adam Oakley
Adrian Bentley
Alain Guyet
Alex Hackford
Alice Lai
Amir Rao
Andrew Buresh*
Andrew Woods
Andrew Woods
Anthony Botrel
Anthony Newman
Apoorva Bansal
Ashley Johnson
Aya Kyogoku
Barbara Goodson
Beau Jimenez
Ben Fiquet
Bill Hemstapat
Bill Rockenbeck
Billy Harper
Boi-1da
Brian Fleming
Brian Horton
Bryan Intihar
Cheng Yeung
Chris McEntee
Chris Zimmerman
Chris Zimmerman
Clare Uchima
Damien Cuzacq
Daniel Matmor
Daniel van Leeuwen
Darren Korb
David Dedeine
Doug Sheahan
Drew Harrison
Eduardo Gorinstein
Emilia Schatz
Emre Ekmekci
Eric Black
Eun Lee
Evan Wells
Fox Zhuang
Gaby Soto
Gareth Coker
Gavin Goulden
Gavin Simon
Gil Doron
Grant Hollis
Greg Kasavin
Halley Gross
Ian Jun Wei Chiew
Ilan Eshkeri
Ilan Eshkeri
Jaden Smith
Jasmin Patry
Jason Connell
Jason Connell
Jason Connell
Jason Connell
Jason Hickey
Jeff McGann
Jeffrey Yohalem
Jeremy Forbes
Jeremy Gritton
Jess Reed
Jesse Garcia
Joel Bartley
Joel Goodsell
John Powell
Jonathan Dumont
Jordan Pitchon
Jordi Asensio
Josh Harrison
Josh Lord
Josh Muise
Josh Scherr
Josue Benavidez
Justin Mullens
Keith Leary*
Koen Deetman
Kurt Margenau
Kyle Richards*
Laura Bailey
Lecrae Moore
Lionel Fuentes
Marc-Alexis Côté
Marc-Antoine Bernard Brunel
Marcus Smith
Mark Stuart
Mark Wheeler
Martial Bossard
Masashi Hamauzu
Matthew Gallant
Matthew Neapolitan
Maya Georgieva
Michael Gambino
Michelle Thomas
Mike Daly
Mitchell Mohrhauser
Nate Fox
Nate Fox
Nate Fox
Nate Fox
Neil Druckmann
Neil Druckmann
Neil Uchitel
Nobuo Uematsu
Omar Aweidah
Pablo Hermann
Paolo Pavesi
Parker Hamilton
Peter Kao
Peter Scaturro
Peter Scaturro
Rev. Dr. Bradley D. Meyer
Richard Cambier
Robert Krekel
Robert Simpson
Ross McIntosh
Ryan D. Chan
Ryan James
Ryosuke Horii
Scott Phillips
Sebastian Wloch
Shaun West
Shigeru Umebayashi
Shigeru Umebayashi
Shinichi Ishikawa
Sooyun Jang
Tetsuya Nomura
Thomas Mahler
Toby Tobler
Trevor Ley
Troy Baker
Wesley Grandmont III
Yasuhiro Abe

INDIVIDUAL WINNERS IN ALL CATEGORIES (AS ORIGINALLY PUBLISHED)

Available upon request for one year

Contact:
Thomas J. Allen
tallen at navgtr dot org
301-437-7880